GPW z własną pasieką

  • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) angażuje się w działania, których celem jest troska o środowisko naturalne i ochrona przyrody
  • Pasieka, która pojawiła się na dachu siedziby warszawskiej Giełdy, składa się z czterech uli, czterech rodzin pszczelich, czyli łącznie około 240 tys. pszczół
  • Uroczyste otwarcie pasieki połączono z inauguracją wystawy „Miejskie pszczołowanie (URBAN BEEING) – energia przyrody” Igora Endone Kowalczyka
  • Wystawę można zwiedzać w holu GPW w dniach 20-27 maja

20 maja, w Światowy Dzień Pszczół, na dachu Centrum Giełdowego będącego siedzibą GPW przy ul. Książęcej 4, stanęły cztery ule. W pasiece GPW zamieszkały cztery rodziny pszczele, czyli łącznie ok. 240 tys. pszczół. GPW przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu Ligi Ochrony Przyrody „Pszczoły w mieście”, który powstał jako odpowiedź na problem spadku liczebności populacji pszczół miodnych w Polsce i w Europie. Tym samym GPW dołączyła również do grona instytucji firm, których misją jest troska o środowisko oraz działania na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Pszczoły z pasieki GPW posłużą jako bioindykatory zanieczyszczenia środowiska poprzez poddanie ich analizom oraz wyprodukowanego miodu. Na tej podstawie możliwe będzie zmierzenie poziomu zanieczyszczenia metalami ciężkimi, radionuklidami czy środkami ochrony roślin na danym obszarze. Pszczoły będą zatem pełniły rolę swoistej stacji monitorującej jakość pobliskiego otoczenia.

Temat i problem utraty bioróżnorodności spowodowanej zniszczeniem siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory na skutek działalności ludzkiej stanowi jeden z elementów podlegających raportowaniu niefinansowemu, a odpowiednie zarządzanie czynnikami środowiskowymi w ciągu ostatnich lat zyskuje na znaczeniu. Dlatego też niedawno GPW we współpracy z EBOiR opublikowała „Wytyczne do raportowania ESG” dla emitentów giełdowych dotyczące raportowania czynników ESG, który systematyzuje oraz porządkuje zalecenia i rekomendacje w tym obszarze.

– O stworzeniu domu dla pszczół na dachu naszej siedziby myśleliśmy od dawna, a sam pomysł został zgłoszony przez naszych pracowników. Jubileuszowy rok, w którym obchodzimy 30-lecie istnienia giełdy zmotywował nas jeszcze bardziej do dołożenia symbolicznej cegiełki do lokalnego ekosystemu. To ważne działanie proklimatyczne zmierzające do ochrony i poprawy jakości środowiska. Ponadto, ochrona i przywracanie bioróżnorodności i ekosystemów jest również istotnym elementem czynników środowiskowych uwzględnianych przy raportowaniu informacji ESG przez spółki – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

– Zapraszając pszczoły na swój dach, GPW w Warszawie , w naszym odczuciu, zainwestowała  w przyszłość, stawiając na rozwój i ochronę kapitału przyrodniczego tego najważniejszego, zdaniem naukowców, organizmu żyjącego na Ziemi. Liczymy, że pierwszy miód pojawi się już w lipcu – podkreślił Krzysztof Antoszewski koordynator projektu „Pszczoły w mieście” oraz opiekun pasieki.

Uroczystej inauguracji pasieki na dachu GPW towarzyszyła inauguracja wystawy „Miejskie pszczołowanie (URBAN BEEING) – energia przyrody”. Cykl obrazów autorstwa kieleckiego artysty Igora Endone Kowalczyka jest od początku silnie związany z całym projektem „Pszczoły w mieście”. Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w budynku GPW przy ul. Książęcej 4 w dniach 20-27 maja.

Włączenie się w obchody Światowego Dnia Pszczół i otwarcie przez GPW własnej pasieki jest jednym z działań realizowanych w ramach akcji „30 dobrych uczynków”, organizowanej z okazji 30-lecia GPW. Akcja będzie trwała cały jubileuszowy rok. Do tej pory pracownicy GPW włączyli się m.in. w akcję krwiodawstwa we wszystkich stacjonarnych i mobilnych placówkach RCKiK w Warszawie oraz Oddziałach Terenowych podległych RCKiK Warszawa oraz w zbiórkę rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska Na Paluchu.

“Handelsblatt”: świętująca 30-lecie warszawska giełda to historia sukcesu

Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik “Handelsblatt”.

Uruchomiona dokładnie 30 lat temu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to historia sukcesu” – podkreśla gazeta. “Handelsblatt” przypomina skromne początki giełdy. “Na starcie, dokładnie 30 lat temu, nikt się nie spodziewał tego sukcesu. Po upadku komunizmu, w pierwszym dniu handlu w 1991 roku, w zaledwie 112 transakcjach kupna i sprzedaży, wymieniono akcje za 2000 dolarów. W obrocie znajdowały się papiery wartościowe jedynie pięciu notowanych na giełdzie byłych przedsiębiorstw państwowych…

Niemiecka gazeta zachwycona polską giełdą i gospodarką. „U nas to się nie uda”

W dzisiejszym wydaniu dziennika „Handelsblatt” ukazał się duży tekst w związku 30. rocznicą powstania Giełdy Papierów Wartościowych. Niemcy są zachwyceni polskim rynkiem akcji, a także z zazdrością patrzą na naszą gospodarkę. „Polska w tym roku powinna wrócić do poziomu PKB sprzed czasów w pandemii. W Niemczech to się nie uda”.

Warszawski parkiet tętni życiem

„W 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik, dodając, że „warszawski parkiet tętni życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”…

30-lecie Warszawskiej GPW. “Giełda w Warszawie odniosła sukces”

Utworzenie giełdy w Warszawie było nie tylko symbolem budowy kapitalizmu, ale okazało się też sukcesem biznesowym – mówili uczestnicy panelu “GPW 1991 – 2021” zorganizowanego w związku z 30-leciem warszawskiej giełdy.

Podsumowując 30 lat historii GPW, pierwszy prezes spółki 1991-2006 dr Wiesław Rozłucki powiedział, że GPW bezdyskusyjnie odniosła spektakularny sukces. “Bardzo szybko pokonaliśmy Pragę i Budapeszt, chociaż to były giełdy, które w opinii wielu inwestorów i obserwatorów na początku lat 90-tych najlepiej rokowały. Po pierwszym roku myśmy mieli 9 notowanych spółek, a Czesi szykowali tysiąc kilkaset w ramach kuponowej prywatyzacji” – powiedział….

Znaczek upamiętniający powstanie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych

W piątek, 16 kwietnia br., Poczta Polska wprowadza do obiegu walor emisji „30. Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”. Trzynasty znaczek wydany w 2021 roku trafi do placówek w całej Polsce.

Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku głowy byka i niedźwiedzia, na tle budynku Giełdy. Zwierzęta wybrano ze względu na symbolikę sposobu ich ataku – byk atakując wyrzuca rogami w górę (wzrosty), natomiast niedźwiedź atakuje przyciskając do ziemi (spadki). Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona salę notowań Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)….

Obchody 30-lecia polskiej giełdy. Prezydent otworzy jubileuszową sesję

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie obchodzi swoje trzydziestolecie istnienia. 16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja, na której inwestorzy mieli do wyboru akcje pięciu spółek. Obecnie jest ich 430.

Dzisiejszą jubileuszową sesję o godzinie 9:00 oficjalnie otworzy prezydent Andrzej Duda. W obchodach wezmą również udział przedstawiciele władz państwowych, spółek giełdowych i instytucji związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Jednym z gości będzie Wiesław Rozłucki – współzałożyciel i pierwszy prezes GPW w latach 1991-2006. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbędzie się głównie w formule online…

Od czerwonych szelek po cyfrową gotówkę. Polska giełda kończy 30 lat

– Prawie nikomu na świecie nie udało się stworzyć takiego rynku spółek wzrostowych. Dali radę Brytyjczycy, Skandynawowie i Polacy – podkreśla szef giełdy na 30-lecie GPW. W rozmowie z money.pl mówi też o trzech rzeczach, które się w tym czasie nie udały i snuje wizję przejęcia zagranicznej giełdy oraz wprowadzenia “cyfrowej złotówki”

Co przesądziło 30 lat temu o udanym przywróceniu do życia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie?

Pierwsza sesja była małym krokiem warszawskiej giełdy i dużym krokiem gospodarki rynkowej w Polsce, mówił dr Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podczas ostatniego panelu dyskusyjnego będącego ukoronowaniem uroczystych obchodów jubileuszu 30-lecia GPW.

– GPW bezdyskusyjnie odniosła spektakularny sukces. Bardzo szybko pokonaliśmy Pragę i Budapeszt, chociaż to były giełdy, które w opinii wielu inwestorów i obserwatorów na początku lat ’90 najlepiej rokowały – stwierdził dr Wiesław Rozłucki, Prezes Zarządu GPW w latach 1991–2006…

30-lecie giełdy w Warszawie

12 kwietnia 1991 r. Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa i Minister Przekształceń Własnościowych, podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Dziś mija 30 lat od inauguracyjnej sesji giełdowej – przypomina ministerstwo finansów. 

GPW jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. Polski rynek kapitałowy jest rynkiem młodym, mimo to jest bardzo dobrze oceniany…

30 lat Giełdy Papierów Wartościowych. Transmisja konferencji

16 kwietnia warszawska Giełda Papierów Wartościowych oficjalnie obchodzi 30-lecie istnienia. Zapraszamy do oglądania transmisji ze specjalnego wydarzenia.

Uroczyste obchody rozpoczną się 16 kwietnia o godz. 9.00 od uderzenia w dzwon przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, otwierającego sesję giełdową. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz instytucji i firm związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego…