Niemiecka gazeta zachwycona polską giełdą i gospodarką. „U nas to się nie uda”

W dzisiejszym wydaniu dziennika „Handelsblatt” ukazał się duży tekst w związku 30. rocznicą powstania Giełdy Papierów Wartościowych. Niemcy są zachwyceni polskim rynkiem akcji, a także z zazdrością patrzą na naszą gospodarkę. „Polska w tym roku powinna wrócić do poziomu PKB sprzed czasów w pandemii. W Niemczech to się nie uda”.

Warszawski parkiet tętni życiem

„W 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik, dodając, że „warszawski parkiet tętni życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”…

30-lecie Warszawskiej GPW. “Giełda w Warszawie odniosła sukces”

Utworzenie giełdy w Warszawie było nie tylko symbolem budowy kapitalizmu, ale okazało się też sukcesem biznesowym – mówili uczestnicy panelu “GPW 1991 – 2021” zorganizowanego w związku z 30-leciem warszawskiej giełdy.

Podsumowując 30 lat historii GPW, pierwszy prezes spółki 1991-2006 dr Wiesław Rozłucki powiedział, że GPW bezdyskusyjnie odniosła spektakularny sukces. “Bardzo szybko pokonaliśmy Pragę i Budapeszt, chociaż to były giełdy, które w opinii wielu inwestorów i obserwatorów na początku lat 90-tych najlepiej rokowały. Po pierwszym roku myśmy mieli 9 notowanych spółek, a Czesi szykowali tysiąc kilkaset w ramach kuponowej prywatyzacji” – powiedział….

Znaczek upamiętniający powstanie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych

W piątek, 16 kwietnia br., Poczta Polska wprowadza do obiegu walor emisji „30. Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”. Trzynasty znaczek wydany w 2021 roku trafi do placówek w całej Polsce.

Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku głowy byka i niedźwiedzia, na tle budynku Giełdy. Zwierzęta wybrano ze względu na symbolikę sposobu ich ataku – byk atakując wyrzuca rogami w górę (wzrosty), natomiast niedźwiedź atakuje przyciskając do ziemi (spadki). Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona salę notowań Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)….

Obchody 30-lecia polskiej giełdy. Prezydent otworzy jubileuszową sesję

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie obchodzi swoje trzydziestolecie istnienia. 16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja, na której inwestorzy mieli do wyboru akcje pięciu spółek. Obecnie jest ich 430.

Dzisiejszą jubileuszową sesję o godzinie 9:00 oficjalnie otworzy prezydent Andrzej Duda. W obchodach wezmą również udział przedstawiciele władz państwowych, spółek giełdowych i instytucji związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Jednym z gości będzie Wiesław Rozłucki – współzałożyciel i pierwszy prezes GPW w latach 1991-2006. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbędzie się głównie w formule online…

Od czerwonych szelek po cyfrową gotówkę. Polska giełda kończy 30 lat

– Prawie nikomu na świecie nie udało się stworzyć takiego rynku spółek wzrostowych. Dali radę Brytyjczycy, Skandynawowie i Polacy – podkreśla szef giełdy na 30-lecie GPW. W rozmowie z money.pl mówi też o trzech rzeczach, które się w tym czasie nie udały i snuje wizję przejęcia zagranicznej giełdy oraz wprowadzenia “cyfrowej złotówki”

Co przesądziło 30 lat temu o udanym przywróceniu do życia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie?

Pierwsza sesja była małym krokiem warszawskiej giełdy i dużym krokiem gospodarki rynkowej w Polsce, mówił dr Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podczas ostatniego panelu dyskusyjnego będącego ukoronowaniem uroczystych obchodów jubileuszu 30-lecia GPW.

– GPW bezdyskusyjnie odniosła spektakularny sukces. Bardzo szybko pokonaliśmy Pragę i Budapeszt, chociaż to były giełdy, które w opinii wielu inwestorów i obserwatorów na początku lat ’90 najlepiej rokowały – stwierdził dr Wiesław Rozłucki, Prezes Zarządu GPW w latach 1991–2006…

30-lecie giełdy w Warszawie

12 kwietnia 1991 r. Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa i Minister Przekształceń Własnościowych, podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Dziś mija 30 lat od inauguracyjnej sesji giełdowej – przypomina ministerstwo finansów. 

GPW jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. Polski rynek kapitałowy jest rynkiem młodym, mimo to jest bardzo dobrze oceniany…

30 lat Giełdy Papierów Wartościowych. Transmisja konferencji

16 kwietnia warszawska Giełda Papierów Wartościowych oficjalnie obchodzi 30-lecie istnienia. Zapraszamy do oglądania transmisji ze specjalnego wydarzenia.

Uroczyste obchody rozpoczną się 16 kwietnia o godz. 9.00 od uderzenia w dzwon przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, otwierającego sesję giełdową. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz instytucji i firm związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego…

Poczta Polska upamiętnia znaczkiem 30 lecie powstania GPW

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy pt. “30. Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Poczta dodała, że to 13. znaczek wydany w 2021 roku, który trafi do placówek w całej Polsce.

Spółka wskazała, że wydany w piątek w nakładzie 168 tys. (w cenie 3,30 zł) znaczek projektu Jana Konarzewskiego przedstawia głowy byka i niedźwiedzia, na tle budynku Giełdy….

“Giełda była synonimem wolnej gospodarki, była Ameryką”. Prezydent otworzył piątkowe notowania

– Giełda była dla mnie jako młodego człowieka wychowanego za żelazną kurtyną, synonimem wolnego świata, była synonimem wolnej gospodarki, była Ameryką – powiedział prezydent Andrzej Duda. W piątek mija 30 lat od pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Z tej okazji prezydent otworzył piątkowe notowania na warszawskim parkiecie…